Beja, atsiminiau, jau koks 12 metų atgal dar studijų laikais buvome moterų pagalbos centre. Ten šiek tiek nupasakojo smurtautojo portretą, čia to kur dažniausiai pasitaiko tarp išsilavinusių, iš pažiūros tvarkingų vyrų.

  1. Visų pirma pasirodo, kad nuostabiausias pasaulyje jaunikis, geras, malonus, perdėtai paslaugus, patinka ne tik tau, bet ir tavo draugams ir artimiesiems.
  2. Kai pajaučia, kad laimėjo tavo ir tavo artimųjų palankumą, prasideda pirmasis "žaidimo" etapas - NUTRAUK SOCIALINIUS RYŠIUS. "Tu pažiūrėk, kaip tavęs negerbia draugai", "kaip nevertina darbdavys" ir .t.t Kaskart tau susipykus su kažkuom, tave guodžia formuodamas neigiamą požiūrį į aplinkinius. Su laiku moteris pradeda galvoti, "nu rimtai, visi blogi, tai bent draugą labai gerą turiu"
  3. Kai susilpnėja socialiniai ryšiai, moteris išeina ir darbo prasideda kitas etapas - KALTĖS FORMAVIMAS. Kalta dėl visko: blogai vakarienę pagamino, dėmesio neparodė, kai reikėjo, nepalaikė, į kitą vyrą pažiūrėjo. Jis toks geras, taip stengiasi, o tu tokia begėdė. Įsimylėjusi moteris su laiku ima galvoti, "nu gal?", " o jei labiau pasistengčiau?".
  4. Kai pamato, kad moteris "užkimba ant kaltės kabliuko" parsideda ketvirtas etapas - SAVIGARBOS ŽEMINIMAS. Nu čia jau turbūt nereikia aiškini, užkliūva viskas: elgesys, išvaizda, emocijos (nors pats nuosekliai darbuojasi, kad išvestų iš kantrybės) ir.t.t.
  5. Jei moteris parodo "stuburą" prasideda penktas etapas ATSIPRAŠYMA, JEI NEPADEDA GRASINIMAS, PERSEKIOJIMAS, FIZINIS SMURTAS. Žodžiu daro viską, kad atgautų kontrolę. Dažnai net pasitelkia gimines, draugus su kuriais moteris ryšius nutraukus, o jis sutaria puikiai 🙂
    Nežinau, kodėl buvau pamiršus, bet psichologė iš pagalbos moterims centro buvo pasakojusi 🙂
  • Bela ir Erne mėgsta šį pranešimą.
  • Ugne atsakė į šį pranešimą.

    Taip, esi visiškai teisi. Mūsų niekas negina. Toks beviltiškumas apėmė, kai kitoje temoje Sandra parašė. Ir tikrai, viskas atsimuša į pinigus. Jei jie nekelia problemų, manau du trečdaliai lengviau nutrauktų santykius. Tokius, kurie skaudina, veda į niekur. Kur vaikai mažiukai mato tą visą siaubą. Nugalėt tą begalinę meilę būtų kur kas lengviau, kai pagrindiniai poreikiai būtų užtikrinti. Gyvent yra kur, maisto užteks, rūbelių irgi, darbas nors už 700€. Egzistuosi, ne oriai, bet išgyvensi. Deja, kai tau vos virš 20 ir turi du vaikus, esi prigąsdinta vyro ir bijai vaikų teisių, neturi kur eit ir už ką gyvent yra siaubinga. Lieki viena. Ir jei neturi artimųjų...

    Tie 5 punktai geri, tačiau bent mano atveju visa tai vyko vėliau, jau po vestuvių, po pirmo vaiko. Ir svajonių jaunikis jis nebuvo.

    • Sandra mėgsta šį pranešimą.

    Kaip keista... Bijoti vaikų teisių... Ar ne jie turėtų tūrėtų pagalbos ranką?

    • Agne atsakė į šį pranešimą.
      • Redaguota

      Roberta Sveika. Ačiū, tikrai labai taikliai aprašyta, kad ir kaip būtų liūdna ir baisu. Specialistų tarpe šis "smurtautojo portretą" nupiešiantis strategijų ir manipuliacijų sistemiškas "komplektas" yra vadinamas "Galios ir kontrolės ratu". Daugiau apie tai galite paskaityti čia: https://www.visureikalas.lt/naujienos/socialiniams-darbuotojams/2017/12/kaip-atpazinti-sistemini-smurta-artimoje-aplinkoje

      Taip pat esame išleidę informacinių skrajučių apie tai, čia: https://hrmi.lt/informacines-atmintines-apie-smurta-artimoje-aplinkoje-5-kalbomis/

      • Redaguota

      Na matai, smurtas, arba AGRESYVUS DOMINAVIMAS atsiranda tada, kai pažeidžiama GALIOS PUSIAUSVYRA. Tai galima pastebėti tiek politikoje, tiek tarpasmeniniuose žmonių santykiuose.
      Smurtautojai protingi padarai, geba įvertinti, ar tikrai "gaus antausį" už savo darbelius. Tikras pavyzdys, mano viena pažįstama 2 metus draugavo su vaikinu. Na taip, pinigų jis neuždirbdavo daug, bet atrodė gan nuoširdus. Santykius ryžosi nutraukti, nes žinote Lietuva maža, tai iš vieno, tai iš kito, tai iš trečio asmens atsigirdo, kad jis labai agresyvus, tiek baruose linkęs muštis, tiek savo merginas. Per 2 metus nematė jokių smurto apraiškų. Nežinau, sutapimas ar ne, bet jos tėvas - prokuroras 🙂 Nors artimų santykių su tėvu nepalaiko, bet manau jam užteko vien to fakto žinojimo 🙂
      O šiaip grįžtant prie smurtautojų, manau, jie sąmoningai renkasi aukas, prieš kurias gali dominuoti. Santuoka dar dzin, didžiosios problemos prasideda susilaukus vaikų. Girdėjau labai gerą posakį "viena vertus mylėk gerbk, bet kitoj rankoj akmenį laikyk". Reikia ir savo būstą turėti, apie kurį gal vyras nežino, kad ir nuosavą kambarį bendrabutyje, bet NUOSAVĄ. Reikia ir santaupų turėti, apie kurias vyras nežino 🙂 Žinoma specialybę, įdirbis kažkokioj profesinėje veikloje. Tada galima galvoti apie vaikus. Kadangi mūsų negina, reikia labai anksti pradėti galvoti, o kaip apsiginsime pačios jei.... Merginoms tai turėtų būti kalama į galvą nuo 1 klasės ir jokių princų ant balto žirgo 🙂

      • Agne ir Eri mėgsta šį pranešimą.
      • Agne atsakė į šį pranešimą.

        Roberta
        Na mano atveju, is vaikų teisių darbuotoja, netikėtai paskambino į namų duris, buvau tik grįžusi iš ligoninės, paklausinėjo, apžiūrėjo ir išėjo pasakiusi, kad spręs. Dar sužinojau, kad kreipėsi į ugdymo įstaigas. Vaikai ir aš buvom išsigandę. Aš krūpčiojau nuo kiekvieno durų skambučio, labai bijojau buvusiojo apsilankymo ir vaikų atėmimo. Realiai nieko nesupratau, nebuvau susidūrusi, kas yra vaikų teisės,ko jie iš manęs nori. Taip, kai viskas nurimo, išsiaiškinau ir supratau, kad patikrino ar jo nėra kartu, ar vaikams saugu, ar jie prižiūrėti, ar nereikinga man arba vaikams pagalba , pvz. psichologo. Bet tuo metu, aš nieko nežinojau ir nesupratau! Skaityti negalėjau tada išvis.
        Todėl ir buvo baisu.

          Ugne
          O kokiame mieste tos skrajutės išplatintos, nes nepastebejau nei mokykloj, nei poliklinikoj.

          • Roberta mėgsta šį pranešimą.
          • Ugne atsakė į šį pranešimą.

            Man is pradziu kasdien geles dovanojo.poto i savaite pora kart,nesikeike,nereike,is pradziu neparodo tikrojo.isduoda per didelis saldumas,gerumas.

            • Agne ir Eri mėgsta šį pranešimą.

            Nu taip, perdėtas lipšnumas, globėjiškumas, kalbėjimas kaip su mažu vaiku. Tai parodo požiūri į moterį kaip į "kvailutę", tai ženklas kad reikia "pasiųsti" jį toli ir greitai 🙂

            • Agne mėgsta šį pranešimą.

            Roberta
            Baisu ką parašei apie nuosavą būstą, kad ir kambarį nuosavą, slaptus pinigus nuo vyro. Bet tai taip teisinga. Ir deja dukrai šitą teks įskiepyt kažkaip. Savotiškai baisu persistengt, nereikia nuteikt prieš visus vyrus, tai irgi gali būti žalinga. Yra labai labai gerų ir mokančių mylėti, bet atsargiai užsiminti būtina.

              • Redaguota

              Agne Patikinu, kad buvo platinta po visą Lietuvą ir įvairiausias vietas, įskaitant ir poliklinikas, ligonines, bibliotekas, kirpyklas, prekybos centrus ir t.t. Bet, žinoma, išgalėjome atspausdinti tik tam tikrą skrajučių kiekį ir tikrai nepakankamai, kad kiekvienas pamatytų... Todėl dar labai kviečiu dalintis ir elektroninėmis versijomis, kai tik pamatysite tam galimybę ar poreikį, informacija tikrai yra aktuali visoms ir visiems.
              Lietuvių kalba: http://hrmi.lt/wp-content/uploads/2019/06/Atmintin%C4%97_LT.pdf
              Rusų kalba: http://hrmi.lt/wp-content/uploads/2019/06/Atmintin%C4%97_RU.pdf
              Lenkų kalba: http://hrmi.lt/wp-content/uploads/2019/06/Atmintin%C4%97_PL.pdf
              Anglų kalba: http://hrmi.lt/wp-content/uploads/2019/06/Atmintin%C4%97_EN.pdf
              Arabų kalba: http://hrmi.lt/wp-content/uploads/2019/06/Atmintin%C4%97_AR.pdf

              • Agne atsakė į šį pranešimą.
                • Redaguota

                Ne, prieš vyrus nuteikti nereikia 🙂 Bet reikia išmokyti mylėti save, realizuoti ne kaip gailestingą vyrų gelbėtoją ir maitintoją o kaip ASMENYBĘ. Santykiai su vyru gyvenime turi būti kaip prieskonis, o ne kaip pagrindinis patiekalas. Reikia išmokyti remtis ir pasikliauti pirmiausia savimi ir visada turėti "kozėriu" ir planą "B". Geriausia smurto prevencija, neleisti, kad būtų pažeidžiama galios pusiausvyra. Visada norisi tikėti, kad ateis vyras, kuris priglaus, pamaitins, pasirūpins, bet taip nebus, mielosios. Taip būna tik vaikystėje, kai besąlygiškai rūpinasi tėvai. O vyrai besąlygiškai nesirūpina, patikėkite manim, TIK SĄSKAITĄ UŽ TĄ RŪPESTĮ NE IŠ KARTO IŠRAŠO.

                Ugne
                Labai džiaugiuosi dėl to, kas jau padaryta, aš po savo skyrybų labai laukiau kol tokia informacija bus prieinama tuo metu kada yra reikalinga moterims pakliuvusioms į smurtinę aplinką. Tai kaip praregėjimas (tokia informacija), tuo metu kai esi duobėj, kaltini save ir net nesupranti kas vyksta.
                Manau finansavimas buvo ribotas, dėl to ir nesimatė tų skrajučių jei jų nebuvo užtektinai. Nes tikrai žiūrėjau ir laukiau kol jas užmatysiu. Man tai nebėra aktualu, tačiau taip norisi, kad kuo daugiau moterų suprastų, žinotų ir ryžtųsi nekentėti.

                Nesinori politikuoti, tokiuose forumuose ne vieta, bet mane labai pykdo seime Stambulo konvencijos priešininkų argumentai, kad moteris nuo smurto puikiai apsaugo baudžiamasis kodeksas.... Kai tokia politinė situacija šalyje ir toks šlykštus požiūris į moteris ir kad mūsų seime pilna smurtautojų gynėjų, kartais galvojų, kad geriau likti vienai ir nesileisti į rimtus santykius. Nors vienai ir liūdna šiek tiek, bet bent jau nerizikuoju svarbiausiu dalyku - savo gyvenimu.

                • Bela ir Eri mėgsta šį pranešimą.

                Roberta
                Gal ne vieta, o gal ir vieta. Namie negali šnekėt, nes gausi nuo vyrelio, forume negali, nes politika...
                O kur mums pasikalbėt tada.
                Nežinau iš tikro, kas sukūrė šį forumą ir kokiu tikslu. Manau jis skirtas, kad palaikytume viena kitą bent morališkai, pasiskųstume ir išsikalbėtume kai bijome, ir kai jaučiamės, nuvertintos ir neginamos valstybės. Praėjo daug metų, o aš vis dar bijau buvusio vyro. Ir tam yra pagrindo. Bet nesikreipiu niekaip. Nes įrodyt būtų neįmanoma. Ir jei kažkas nutiktų, žinau, kad tik pati sau galėčiau padėti. Ir nepilnamečiams vaikams. Ar tai normalu?!
                Valstybėje, kurioje moku mokesčius? Kur gaminami projektai, skiriamas finansavimas, paramos - iki manęs ir jūsų - reali pagalba neateina.

                • Redaguota

                Ugnė pasidalino nuorodomis, elektronine skrajučių versija. Kad dalintumėmės. Pvz facebookuose. Bijau. Dėl vieno vienintelio žmogaus, ta informacija nepasieks bent kelių, kam yra reikalinga.,

                Beje, tokia mintis kilo, gal būtų įmanoma, tokią info, apie krizių centrų teikiamą pagalbą, priklausančią teininę konsultaciją, patalpinti per Tamo ( elektroninio dienyno) žinutes? Gal tokia reklama nebūtų labai brangi. Ir dar sudėt lankstinukus į kūdikio kraitelį gimdymo namuose. Ar dabar tokių dovanėlių nebebūna? Manau mamos su mažais vaikais yra pati pažeidžiamiausia grupė.

                Nesupratau, kodėl bijau dalintis Facebook? Jei bijai, kad buvęs pamatys, išmesk iš Facebook ir nusistatyk, kad ne draugai nematytų kuom daliniesi ir baigtas kriukis 🙂 Per šeimos gydytojus, per gimdymo namus gera mintis platinti.

                  Roberta
                  Daug bendrų pažįstamų

                    Jis tave persekioja?

                      Roberta
                      Negaliu rašyti čia.